نقش نفت در اقتصاد ایران

In: اقتصاد|نفت

13 Feb 2010

یادداشت‌های دایی

شکل (1)- تولید نفت و گاز ایران

ایران در خطر اتمام نفت و گاز طبیعی نمی‌باشد. طی چند سال گذشته تخمین مخازن نفت ایران از 89.7 میلیارد بشکه در سال 2002 به 136.7 میلیارد بشکه در ژانویه 2007 افزایش یافته است. تخمین زده می‌شود که ایران 10.3 درصد مخازن نفت متداول جهان را دارا باشد که ایران را پس از عربستان سعودی در مرتبه‌ی دوم جهان قرار می‌دهد (توجه نمایید که در برخی منابع کانادا را اخیرا در مرتبه‌ی دوم قرار می‌دهند که نفت قطران- Tar Sand- آنرا به حساب می‌آورند که مقدار استحصال آن نامشخص است). با نرخ تولید کنونی، منابع نفت ایران برای 80 سال دیگر که یک دوره‌ی نسبتا طولانی در صنتعت نفت می‌باشد دوام دارد. ایران در ذخایر گاز طبیعی حتی بهتر است. با 15.8 درصد، ذخیره‌ی مرتبه‌ی دوم جهان را دارا می باشد. دخایر گاز طبیعی با نرخ تولید فعلی برای بیش از یک قرن تکافو خواهد نمود. نفت ایران در 30 سال قبل در دوران محمدرضا پهلوی شاهنشاه ایران به تولید 6 میلیون بشکه در روز رسید و با وقوع جنگ عراق علیه ایران تولید نفت کاهش یافت ولی به مرور زمان در فاصله‌ی سال‌های 1986 تا 2005 به طور سریعی تولید رشد نمود و به بیش از دو برابر رسید (شکل 1). از سال 2005 تولید نفت از مخازن در حال بهره‌برداری شروع به کاهش با نرخی بین 10-8 درصد نموده است و حتی با به تولید رسیدن میدان‌های جدید و استفاده از روش‌های پیشرفته بازآوری میادین، کاهش تولید کاملا از بین نرفته است. بر طبق پیش‌بینی EIA، که بخشی از دپارتمان انرژی آمریکا می‌باشد، سطح تولید نفت ایران راکد خواهد شد. اما ارقام تولید دورنمای بهتری را نشان می‌دهند. دولت ایران هدف رسیدن به 5 میلیون بشکه نفت در روز تا سال 2010 را دنبال می‌نماید.

بدلیل اینکه بیشتر نفت ایران از میدان‌های قدیمی بدست می‌آیند که تولید آنها رو به افت است، هزینه‌ی تولید آنها بالاتر می‌باشد و در حدود چیزی بیش از 18-15 دلار در هر بشکه است. این هزینه‌ی بالا فقط بدلیل شرایط میدان نفت نمی‌باشد و هزینه‌ی ورم کرده‌ی دستمزدها و استفاده از نیروی بیش از اندازه این قیمت را بالا برده است.

شکل (2)- نقش انرژی در اقتصاد ایران و کشورهای خلیج فارس

ایران به سرعت تولید گاز طبیعی را گسترش می‌دهد. به طور مثال تولید گاز بین 2006-1980، پانزده برابر شده است.

اگرچه نفت و گاز اجزای مهمی از تولید ناخالص داخلی (GDP) هستند، اما نفت و گاز سهم کمتری در درآمد ناخالص داخلی ایران نسبت به دیگر کشورهای خلیج فارس بازی می‌کنند. 23 درصد در GDP ایران در مقابل 60-33 درصد از GDP در کشورهای دیگر خلیج فارس (شکل 2). کشاورزی، ساخت و تولید و بخش‌های دیگر غیرنفتی در اقتصاد ایران نسبت به کشورهای دیگر منطقه مهمتر هستند. علارغم این، نفت محرکه‌ی مهمی در رشد اقتصادی ایران بازی می‌کند. محاسبه‌ی آماری بین تولید نفت و GDP نشان می‌دهد که 10 درصد تغییر در تولید نفت منتهی به 2.7 درصد تغییر در GDP ایران می‌شود. با گذراندن منحنی از نقاط در صفحه‌ی GDP و تولید نفت بین سال‌های 2006-1970 و براساس 35 مشاهده رابطه‌ی بین تولید نفت و GDP ایران به صورت زیر بدست آمده است:

شکل (3) تغییرات GDP، تولید نفت و صادرات نفت ایران بین سال‌های 2006-1970 را نشان می‌دهد. توجه نمایید تغییرات در تولید و صادرات  نفت  رابطه‌ی تنگاتنگی با بالا و پایین رفتن اقتصاد ایران دارد. افزایش تولید و صادرات نفت موتور محرک شکوفایی اقتصاد ایران در دهه‌ی 1970 و عامل اصلی در سقوط اقتصاد در دهه‌ی 1980 بوده است. به مقدار زیادی رشد بالای اقتصادی از سال 1999 توسط محرکه‌ی نفت به وجود آمده است.

شکل (3)- GDP، تولید و صادرات نفت ایران

درآمد حاصل از نفت 85 درصد کل درآمد ایران در سال 2006 بوده است. صادرات نفت همچنین برای درآمدهای دولت اساسی می‌باشد و 70 درصد کل درآمد بودجه در سال 2007 را تشکیل داده است.
صنعت نفت محصولات تصفیه شده‌ی نفتی مصرف داخل را یارانه می‌دهد به طوری که قیمت  فروش سوخت در ایران کمتر از قیمت تمام شده‌ی آن می‌باشد و یارانه‌ی بزرگی جهت واردات بنزین و سوخت‌های دیگر که از توان ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی خارج می‌باشد، پرداخت می‌کند. بدین دلیل دولت در فروش سوخت داخلی دچار ضرر هنگفتی می‌گردد و این دلیل اصلی است که 70 درصد درآمد دولت از نفت می‌باشد. بجای سرمایه‌گذاری در اقتصاد پیشرفته و ایجاد مشاغل تولیدی در دوران قیمت بالای نفت، ایران درآمد حاصل از فروش نفت را صرف واردات بنزین و گازوئیل برای فروش پایین‌تر از قیمت خرید به اتومبیل‌داران کرده است. این وضعیت ناپایدار و غیرقابل ادامه می‌باشد. بدلیل پایین بودن قیمت سوخت، انگیزه‌ی لازم اقتصادی برای مصرف کننده جهت صرفه‌جویی باقی‌نمانده و استفاده‌ی گسترده از اتومبیل‌های شخصی علاوه بر هدر دادن منابع مالی باعث ایجاد ترافیک، آلودگی هوا و بیماری‌های حاصله گردیده است. همچنین بخش اعظمی از درآمدهای شهرداری‌ها صرف ایجاد بزرگراه‌ها، پل‌ها و تونل‌ها می‌شود. برای مثال برای ساخت تونل توحید تهران هزینه‌ای بالغ بر 400 میلیارد تومان (معادل 400 میلیون دلار!) صرف گردید. تجربه در کشورهای صنعتی نشان داده است که با ایجاد بزرگراه و خیابان‌های جدید مشکل ترافیک حل نمی‌گردد و فقط باعث حرکت بیشتر اتومبیل‌ها می‌شود که این خود منجر به افزایش مصرف بنزین می‌گردد.

شکل (4)- تولید سرانه نفت در ایران و کشورهای خلیج فارس

با توجه به بحران جهانی انرژی اولویت‌های هزینه‌ی مالی شهرداری‌ها می‌بایست صرفا متمرکز بر گسترش وسایل نقلیه‌ی عمومی از قبیل مترو، تراموا و اتوبوس شود و با بوجود آوردن امکانات جایگزین، مردم تشویق به استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی بجای اتومبیل‌های شخصی گردند. هزینه نمودن میلیاردی در ساخت بناهایی چون تونل توحید باعث زیان دراز مدت در اقتصاد می‌باشد.

بدلیل جمعیت بزرگ ایران، علارغم ذخیره‌ی بالای نفت ایران، سرانه‌ی تولید نفت ایران نسبت به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس بسیار پایین‌تر می‌باشد. در شکل (4) تولید سرانه‌ی نفت ایران با کشورهای خاورمیانه در سال 2006 و تخمین در سال 2015 مقایسه گردیده است. با این معیار، کشورهای با جمعیت کمتر امتیاز بهتری دارند: کویت، قطر، و امارات متحده در سال 2006، 16 برابر تولید سرانه‌ی نفت نسبت به ایران داشته‌اند. علارغم رابطه‌ی بین رشد اقتصادی و تولید و صادرات نفت، تنوع در پیچیدگی اقتصاد ایران فراتر از بخش انرژی است. نفت و گاز 23 درصد GDP را شامل می‌شوند. اما خدمات، بزرگترین بخش اقتصاد ایران می‌باشد و 50 درصد کل اقتصاد را تشکیل می‌دهد. کشاورزی و ساخت و تولید به ترتیب 11.6 درصد و 11.2 درصد GDP را تشکیل می‌دهند (شکل 5). اگرچه بخش تولیدی وابستگی بیشتری به نیروی انسانی نسبت به اقتصادهای دیگر صادرکننده در خاورمیانه دارد اما سهم تولید در GDP نسبت به کشورهای توسعه یافته از قبیل برزیل، چین، هند و مکزیک کمتر است. در این کشورها سهم تولید در GDP سه برابر ایران می‌باشد.

شکل (5)- ترکیب GDP‌ اقتصاد ایران

سیاست‌های پولی و مالی

شکل (6)- تاریخ تورم در ایران

سابقه‌ی ایران در کنترل تورم ضعیف می‌باشد. در دهه‌ی 1990 (دوران آیت‌الله رفسنجانی) وضعیت بدتر شد: متوسط نرخ تورم سالانه به 24 درصد نسبت به 12.7 درصد در دهه‌ی 1970 افزایش یافت (شکل 6). از سال 2000 تورم قیمت کالاها به طور متوسط 14.7 درصد در سال بوده است. این نرخ در سال 2007 (دوره اول دکتر احمدی‌نژاد) به 18 درصد افزایش یافت.

دلیل تورم در ایران، همانند هر جای دیگر، افزایش حجم پول توسط بانک مرکزی است. اما، نسبت دادن تورم فقط به سیاست‌های بانک مرکزی منتهی به این سوال می‌گردد که چرا بانک مرکزی چنین حجمی از پول را چاپ نموده است. در حالت ایران مسئله‌ی ساختاری و بودجه‌ای نقش اصلی را داشته‌اند. در سیستم بانکی ایران، بسیاری از نرخ‌های بهره ثابت می‌باشند و اغلب زیر نرخ تورم، که در واقع منتهی به نرخ بهره‌ی منفی می‌گردد.

پی‌نوشت:

– دوران آیت‌الله رفسنجانی: از 3 آگوست 1989 تا 2 آگوست 1997

– دوران حجه الاسلام خاتمی: از 3 آگوست 1997 تا 2 آگوست 2005

– دوره اول دکتراحمدی‌نژاد: از 3 آگوست 2005 تا 2 آگوست 2009

1 Comment

 • At 2010.02.13 09:41, yahaf said:

  با سلام
  مطلب بسیار خوبی بود . ممنون از دایی
  فقط دو مورد: ۱- منابع مورد استفاده در نوشته، همان منابع ذکر شده در تصاویر است یا خیر ؟
  ۲- خاتمی، حجه الاسلام است و به آیت الله بودن هاشمی، شک وارد است!
  ‍پاسخ: خیلی ممنون از اظهار نظر شما. منابع در زیر نمودارها ذکر گردیده است.

  دربارهٔ این وبلاگ

  هدف این بلاگ گسترش صلح و دوستی بین ملل جهان و آشکار نمودن مشکلات حاد جاری میباشد. گرداننده این بلاگ معتقد است ادامه وضعیت مصرف انرژی فعلی جهان ناپایدار بوده و نهایتاً بدلیل کمبود منابع انرژی چنانچه اقدامی عاجل انجام نگیرد منجر به جنگ منابع خواهد گردید. عصر جدید از اواخر دهه نخست قرن بیست و یکم آغاز گردیده است. در نخستین دههٔ این قرن، قله نفت جهان در سال 2006 اتفاق افتاد. خصوصیت عصر جدید کمبود رو به فزونی منابع انرژی و رقابت شدید بر سر منابع باقیمانده خواهد بود. مجموعه مقالات این بلاگ سعی در روشن نمودن مسائل عصر جدید، قوانین حاکم بر آن و ارائه در حد امکان راهکارهای ممکن جهت برون رفت ازجنگ میباشد.

   آخرین پست‌ها

  • nc: سلام و ممنون از اطلاعاتی که دادید. فقط قیمتای روز به رو [...]
  • dggfrgh: درانتخابات ریاست جمهوری ، مابه کسی رای می دهیم که به مر [...]
  • امین: ممنون نمودار ها عالی بودن منابعش رو هم چک میکنم [...]
  • امین: اگر آقایون میخواستن فکر و کار مفید بکنن که دیگه اوضاع ج [...]
  • Lilian: I want to send you an award for most hefplul internet writer. [...]